poczekaj sekundkę…

gotowy na zmiany?

dzięki analizie biznesowej twoja firma ma możliwość rozwoju, a ja mogę tobie w tym rozwoju pomóc
dowiedz się więcej

fITsolution na Kongresie Logistics 2016

W dniach 18-20 maja 2016 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbywał się Polski Kongres Logistyczny Logistics 2016. Dzięki zaproszeniu od firmy Open Nexus, miałem możliwość uczestniczenia w ostatniej części wydarzenia, a mianowicie w debacie zakupowej pt: “Zagrożenia i wyzwania stojące przed uczestnikami procesów zakupowych”. Uczestnikami debaty byli:

  • Grzegorz Klimarczyk- Prezes Zarządu Open Nexus Sp. z o.o.- moderator
  • Sławomir Skupin- Sourcing Category Manager, Supply Chain Manager, Ruukki Polska Sp. z o.o.
  • Adam Jabłoński- Dyrektor ds. Transformacji Procesowej, URSUS S.A.
  • Łukasz Hadaś- Katedra Zarządzania Produkcją i Logistyki, Politechnika Poznańska
  • Mariusz Gerałtowski- Prezes Polskie Stowarzyszenie Managerów Logistyki.

mtp-www

Najciekawszym z mojej perspektywy (analizy biznesowej, zarządzania zmianą, optymalizacji procesów biznesowych) było wystąpienie Adama Jabłońskiego, który opowiadał nam o transformacji procesowej, za którą jest na co dzień odpowiedzialny. Wyszczególnił główne etapy transformacji:

  1. Edukacja pracowników pod kątem poszerzania świadomości na temat funkcjonowania firmy.
  2. Analiza procesów wewnętrznych pod kątem ich zmapowania, a następnie optymalizacji.
  3. Wyszczególnienie i zarządzanie procesami krytycznymi z punktu widzenia działania całej organizacji (na pierwszy rzut brane są pod uwagę procesy generujące koszty oraz przynoszące zyski).
  4. Etap zarządzania zmianą po optymalizacji procesów.

Bardzo spodobało mi się ogólne podejście do organizacji procesu produkcyjnego, które można świadomie nazwać Leagile (Lean + Agile). Podoba mi się, ponieważ odpowiada na obecnie występujące potrzeby rynkowe. Z jednej strony eliminujemy elementy procesu, które nie wnoszą nic do wartości finalnego produktu (Lean), z drugiej strony wstrzymujemy się na tyle ile możemy z finalizacją produktu, umożliwiając kastomizację dla końcowego odbiorcy (Agile). Jestem przekonany, że firmy które dobrze opanują zarządzanie tymi dwoma procesami, w najbliższych latach będą osiągać najlepsze rezultaty.

Kolejnym ciekawym wątkiem, który poruszono było przedstawienie rozwiązania “silne łokcie” w zakupach przez Mariusza Gerałtowskiego. Rozwiązanie te można z całą pewnością przełożyć na wszystkie działy organizacji, a polega na stworzeniu takiego otoczenia, w którym albo nasz przełożony albo my sami mamy siły i chęci by przebijać się na co dzień z propozycjami usprawnień (pomysły odnośnie nowych rozwiązań lub projektów). Dzięki temu możemy uniknąć stagnacji, która prawie zawsze będzie prowadzić organizację do dołu. “Silne łokcie” to możliwość realnej zmiany oraz umiejętność przełożenia celów firmy na bieżące funkcjonowanie nas samych i naszego działu.

Ostatnim tematem, który mnie zainteresował był temat związany z przekazywaniem uprawnień innym pracownikom. Wysunięto tezę, jakoby jedna osoba jest w stanie zarządzać wszystkimi procesami w firmie, ale tylko przy obrotach do 50 mln PLN. Przy większych obrotach jest również możliwe, ale decyzje które są podejmowane nie będą już decyzjami optymalnymi, z powodu zbyt wielu zależności pomiędzy procesami oraz członkami organizacji. W sytuacji, w której nie przekażemy odpowiedzialności w odpowiednim czasie, cała organizacja może przestać się rozwijać, pomimo naszych najlepszych chęci i potencjału.

Na zakończenie pozwolę sobie zarekomendować lekturę nowej pozycji dla menedżerów zakupów i nie tylko, która to lektura miała swój debiut właśnie podczas Kongresu. Są w niej zawarte praktyczne porady dla osób zaangażowanych w proces zakupowy, ze szczególnym wskazaniem przykładów biznesowych z życia.

 IMG_20160520_142828  okładka

Dodaj komentarz