poczekaj sekundkę…

gotowy na zmiany?

dzięki analizie biznesowej twoja firma ma możliwość rozwoju, a ja mogę tobie w tym rozwoju pomóc
dowiedz się więcej

Analityk systemowy czy biznesowy?

Czy zastanawiałeś/aś się kiedykolwiek nad tą kwestią w swojej firmie, projekcie, sytuacji? Czy widzisz różnicę pomiędzy zakresem zadań obu typów analityków? A może w Twojej firmie oba pojęcia są używane zamiennie?

Na początek zejdźmy do poziomu samych funkcji, które za tym stoją. Analiza systemowa jak sama nazwa wskazuje dotyczy istniejącego już systemu, zatem jej charakter jest zdecydowanie węższy, aniżeli tej biznesowej. Każdy system ma istniejące już zależności i komponenty. Zatem analiza dotyczy właśnie tych zależności i komponentów, przepływów między nimi, ograniczeń systemu i jego możliwości pod dalszy rozwój. Zdecydowanie warstwa bazodanowa jest warstwą podstawową, gdyż na jej poziomie wyszczególniamy strukturę i model danych, czyli podstawę każdego systemu gdzie zarządza się informacją i danymi.

Analiza biznesowa co do nazwy opiera się na szerszym zakresie przedmiotowym, ponieważ sam biznes, procesy biznesowe oraz cele biznesowe przeważnie opierają się na wielu systemach i na wielu różnych płaszczyznach. W marginalnych przypadkach przeprowadzona analiza biznesowa nie musi mieć żadnych punktów stykowych z systemem informatycznym. Zatem już na poziomie samych definicji analiz mamy różnice. Przechodząc do roli analityka, bardzo dobrze jeśli wypełnia on zarówno rolę analityka systemowego jak i biznesowego. Niemniej im bardziej rozległa dziedzina biznesowa tym obie role mogą być trudne do pogodzenia.

Pewnie każdy doświadczony programista miał w swojej karierze zawodowej sytuację, w której którejś z analiz zabrakło. W efekcie sam musiał dochodzić do elementów rozwiązania, które mogły być podane wcześniej na tacy przez właśnie analityka. Decyzja jak chcemy podzielić obie role, i czy w ogóle chcemy je dzielić, powinna brać pod uwagę możliwości i specyfikę firmy, oraz zespołów deweloperskich (jeżeli analiza nie jest osobnym produktem przedsiębiorstwa).

Dodaj komentarz